+420 608 616 553 vlozkynamiru@gmail.com

Je krásné počasí a bude ještě líp. Plánujete vytáhnout v nejbližší době žabky? Tak pozor, jedná se o tu nejhorší obuv, kterou můžete mít na nohách. Odborníci doporučují nosit žabky maximálně 1 hodinu denně.

Lékaři se nepřestávají divit: proč jsou žabky, které tolik škodí nohám, pořád tak oblíbené? Jestliže jste moderní obuvi propadli, mám pro vás pár rad, jak si jejich nošením neublížit.
Žabky jsou ideální tak pro chůzi na pláž

Žabky jsou ideální leda pro cestu na pláž | foto: Profimedia.cz

Můžete je pořídit za stovku i za několik tisíc, ale vždycky budou vypadat stejně: plochá, zpravidla gumová podrážka a tenké pásky vedoucí mezi prsty. A výsledek? Po létě stráveném v žabkách můžete mít zničené nohy.

co vám udělají žabky

Kliknutím otevřete infografiku

Žabky jsou moderní už několik sezon, ale to na jejich škodlivosti nic nemění. Nevěřte tomu, že právě ty vaše budou lepší třeba jen proto, že jste je koupili v kamenném obchodě a dali za ně spoustu peněz. Boty, které anglicky mluvící země znají jako flip-flops, jsou pro nohy špatné už z principu, nejde je nijak „vylepšit“. Své nohy můžete chránit jedině tak, že žabky rovnou hodíte do koše nebo je budete používat jen velmi krátkou dobu a v terénu, pro který jsou určené.

Asijci v nich umějí chodit

Lékaři zdůrazňují, že žabky se rozhodně nehodí pro celodenní pochodování po městě. Může vás mást, že asijské turistky jsou schopné v nich absolvovat i několikadenní prohlídku Prahy a žádné potíže se u nich neprojeví.

To je právě ono: boty tohoto typu se nosí zejména v Asii, odkud se coby obrovský módní trend dostaly do Spojených států a Evropy. Jenomže Asijci mají jinak stavěné nohy, takže zatímco oni se v žabkách cítí komfortně a zároveň jim jejich nošení nijak neubližuje, Evropané jsou na tom hůř.

Jak si koupit správné boty

Žabky neposkytují nohám žádnou oporu a nadměrně zatěžují nožní klenbu a deformují chodidlo. To však není všechno. Populární boty ubližují také patě a nezdravě zatěžují Achillovu šlachu.

Prsty se musí více namáhat, při chůzi nemají žádný čas „na oddech“. Poznat to lze zejména na ukazováčku, který po dlouhodobém pobytu v žabkách zůstává nepřirozeně ohnutý. Lékaři mluví o takzvaném kladívkovém prstu. Časté jsou výrony kotníku, stejně tak jeho zlomeniny.

Děláme kratší kroky

Studie dokázaly, že chůze lidí nosících dlouhodobě žabky se mění: dělají krátké kroky, při kterých více namáhají celé tělo. Mimochodem, k této studii přivedlo odborníky z American College of Sports Medicine pozorování, že studentům univerzity dělá po letních prázdninách problém zvyknout si znovu na sportovní obuv.

rada

Jestliže chcete žabky nosit i navzdory varování lékařů, střídejte je s botami, které dál nebudou vaše nohy tolik trápit.

Na léto jsou vhodné sandály s pevným, ale nevysokým podpatkem a páskem přes nárt. Tuto druhou variantu mějte vždy připravenou pro případ, že budete muset usednout za volant.

Spousta z nich si stěžovala na bolest. Zjistili, že vinny jsou právě žabky, kvůli nimž studentům poklesla nožní klenba.

Jen na cestu na pláž

Jaké jsou tedy rady lékařů pro ty, kdo si žabky nechtějí odpustit? Dejte pozor už při jejich nákupu. Zkuste se v nich projít a vyberte si takový model, z něhož vám noha nebude sjíždět na stranu.

Nejlepší možnou variantou jsou podle expertů z Americké podiatrické lékařské asociace žabky ozdobené pásky z jemné kůže, které ublíží nejméně.

Mnozí odborníci považují hodinu za maximální dobu, kterou lze v žabkách strávit. Během této hodiny však nesmíte chodit příliš rychle, natož běhat. Ideální jsou k poklidné cestě na koupaliště nebo k procházení po pláži.

Nejakutnějším problémem, který by vás při delším používání žabek mohl postihnout, jsou puchýře a otlačeniny mezi prsty, kudy prochází spojující pásek. Pokud se puchýře objeví, poraněná místa vydezinfikujte a až do zahojení žabky nenoste.

I na koupališti byste měli být opatrní. Boty jsou vzhledem ke gumové podrážce a nestabilitě nevhodné na mokrý povrch. Nedoporučuje se ani s nimi řídit auto, pochopitelně už vůbec ne sportovat.

Máte-li žabky z loňského léta, zvažte, zda jsou ještě použitelné. Mnohem menším rizikem bude koupě nového páru, než čekat, kdy se vám žabky na noze rozpadnou.

Mnozí lidé žabky používají například do sprch na koupalištích v jakési snaze o prevenci před plísněmi. Podle odborníků jsou však jakékoli „pantofle“ v takových případech zbytečné. Plísně se naopak mohou právě v přezůvkách usadit a už se jich nezbavíte.

Zdroj: http://ona.idnes.cz/zabky-noste-nejvys-hodinu-nici-vam-nohy-fcx-/zdravi.aspx?c=A090720_141040_vase-telo_pet